1. Wiki-startsida
  2. Trupper

Trupper

Tretton trupptyper för anfall, försvar, plundring och erövring: var de rekryteras, vad de behöver och hur de står sig mot varandra.

Fyra grupper av trupper

Var och hur trupper rekryteras

Varje borg rekryterar för sig själv, i den byggnad som enheten tillhör. Alla trupptyper utbildas parallellt, var och en i sin egen kö. Ju högre rekryteringsbyggnaden är, desto snabbare blir trupperna klara och desto fler ryms i en kö. Råvaror och bosättare tas i anspråk så snart du lägger ordern. Allt annat förklaras under Rekryterar.

Bosättare: ofta den knappaste resursen

Varje enhet tar upp bosättare från din Bostad – de flesta infanterister bara en, tungt kavalleri och belägringsvapen betydligt fler. När råvaror inte längre är ett problem, avgör dina lediga bosättare hur stor din armé kan bli. Kolumnen ”Bosättare per enhet” i jämförelsen nedan visar hur mycket plats varje trupp kräver (se Bosättare).

Forskning och marschtempo

Laboratorium forskar fram tre steg av Vapenforskning för varje trupptyp; Specialforskning stärker sedan alla trupper i en borg på en gång. Båda gäller bara den borg där du forskar dem.

En armé marscherar alltid i sin långsammaste enhets tempo. Spanare och Paladiner är snabbast, murbräckor och Katapult är långsammast – en enda murbräcka gör ett kavallerianfall lika trögt som ett belägringståg. Håll därför snabba plundringståg åtskilda från långsamma belägringar. Militärt träningsområde avgör hur många trupper från en borg som får vara borta samtidigt; Turneringsfält förkortar långa marscher (se Marschtider).

Infanteri

Kavalleri & spanare

Belägringsvapen

Specialenheter

Alla trupper jämförda

TruppAngreppBelägringFörsvarBärkapacitetMinuter per fältNybyggare per enhetTotalkostnad
Lätt infanteri1001510018176
Svärdsmän2003050221152
Liemän60040150181238
Bågskyttar4505070181361
Spanare301192456
Kavalleri1300100300104782
Bepansrad kavalleri15002002001181 064
Murbräckor010020003061 360
Katapult25100150030101 190
Tempelriddare3508025252437
Paladin120010025096836
Bärnstensriddare200604 000250255bärnsten

Grundvärden utan vapenforskning eller andra bonusar. Klicka på en kolumn för att sortera.

Mer om ämnet