1. Pagina principală wiki
  2. Trupe

Trupe

Treisprezece tipuri de trupe pentru atac, apărare, jaf și cucerire: unde sunt recrutate, de ce au nevoie și cum se compară.

Patru grupuri de trupe

Unde și cum sunt recrutate trupele

Fiecare castel recrutează pentru sine, în clădirea căreia îi aparține unitatea respectivă. Toate tipurile de trupe se antrenează în paralel, fiecare în propria coadă. Cu cât clădirea de recrutare este mai avansată, cu atât trupele sunt gata mai repede și cu atât mai multe încap într-o coadă. Resursele și coloniștii se plătesc imediat ce plasezi comanda. Restul este explicat la Se recrutează.

Coloniștii: adesea resursa cea mai rară

Fiecare unitate ocupă coloniști din Locuinţă – majoritatea trupelor de infanterie doar unul, cavaleria grea și armele de asediu considerabil mai mulți. Odată ce resursele nu mai reprezintă o problemă, coloniștii liberi decid cât de mare poate crește armata ta. Coloana „Coloniști pe unitate” din comparația de mai jos arată cât spațiu are nevoie fiecare trupă (vezi Colonizatori).

Cercetare și viteză de marș

Alchimistul cercetează trei etape de Cercetare de armă pentru fiecare tip de trupă; Cercetări speciale întărește apoi toate trupele unui castel deodată. Ambele se aplică doar castelului în care le cercetezi.

O armată mărșăluiește întotdeauna în ritmul celei mai lente unități a sale. Spionii și Paladinii sunt cei mai rapizi, berbecii și catapultele cele mai lente – un singur berbec face un atac de cavalerie la fel de greoi ca un convoi de asediu. Așadar, ține jafurile rapide separate de asediile lente. Locul trupelor decide câte trupe ale unui castel pot fi plecate în același timp; Locul pentru turnee scurtează mărșurile lungi (vezi Timpi de marș).

Infanterie

Cavalerie & cercetași

Arme de asediu

Unități speciale

Comparație între toate trupele

TrupăAtacAsediuApărareCapacitate de transportMinute per câmpColoniști per unitateCost total
Lănceri1001510018176
Luptător cu spadă2003050221152
Bestie60040150181238
Arcaşi4505070181361
Spion301192456
Cavalerie1300100300104782
Armurier15002002001181.064
Areţi010020003061.360
Catapultă25100150030101.190
Templier3508025252437
Paladin120010025096836
Cavaler de chihlimbar200604.000250255chihlimbar

Valori de bază fără cercetarea armelor sau alte bonusuri. Click pe o coloană pentru a sorta.

Mai multe pe acest subiect